דף הבית » זכויות בעבודה » אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה

אובדן כושר עבודה הוא מצב בו אדם מאבד את יכולתו להתפרנס באופן קבוע או זמני, מפאת מחלה, פציעה או תאונה. ברוב המקרים זוהי מכה קשה לאדם העובד אשר יכולתו לכלכל את עצמו נפגעת. בין ביטוח לאומי לביטוחים פרטיים לא תמיד ברור מה הזכויות במצב של אובדן כושר עבודה. אנחנו עשינו לכם סדר עם עיקרי הדברים.

מהו אובדן כושר עבודה?

לצעירים והבריאים מביניכם נשמע הביטוי אובדן כושר עבודה כמתאר עולם דמיוני בו לעולם לא יהיה לכם חלק. אבל האמת היא שאי אפשר לחזות מראש מי יאבד את כושר העבודה שלו במהלך החיים. במציאות, אובדן כושר עבודה לעולם מגיע בהפתעה ולעולם אינו רצוי.

הכוונה היא למצב בו אדם מאבד את היכולת לפרנס את עצמו, מפאת מחלה, תאונה או פציעה קשה.

קשת של סוגי אובדן כושר עבודה

בוחנים את אובדן כושר העבודה בשני היבטים. האחד הוא משך הזמן. אובדן היכולת להתפרנס יכול להיות קבוע ומשמעותו היא כי אותו אדם לא יכול לעבוד לעולם. מנגד, אובדן כושר העבודה עשוי להיות זמני בלבד, לרוב עד תקופה של שלושה חודשים.

השני נוגע להיקף האובדן. יכול להיות מצב בו אדם איבד את היכולת לעבוד בכל סוג של עבודה ובכל היקף. לעומת זאת, יש מצבים בהם האדם יכול להמשיך לעבוד אך בשל הפגיעה יכולת ההשתכרות שלו פחתה או שהוא אינו יכול לעסוק במקצוע שתואם את השכלתו ואת מקצועו.

אובדן כושר עבודה- ביטוח לאומי

במסגרת חובת התשלום לביטוח לאומי, מבוטח כל עובד מפני אובדן כושר עבודה. ביטוח לאומי מבטח מפני נכות כללית, נפגעי עבודה (כולל מחלת מקצוע) או נפגעי תאונות (ביתיות או דרכים).

היקפי הביטוחים והפיצויים שהם גוררים משתנים בהתאם לנסיבות. במקרים אחדים גם בני משפחת הנפגע יכולים לתבוע פיצויים מביטוח לאומי.

כדי שהביטוח הלאומי יכיר בתובע ככזה שאיבד את כושר העבודה, עליו לתבוע את המוסד לביטוח הלאומי תביעת אובדן כושר עבודה ולממש את זכויותיו. מאחר וכל אדם בישראל מבוטח בביטוח הלאומי, כולל בסעיף אובדן כושר עבודה, אם אכן קרה ואיבד את יכולתו להשתכר, זה הזמן לתבוע את המגיע לו.

הביטוח הלאומי מעמיד מצידו שורה ארוכה של תנאים, חוקים וכללים הקובעים את מעמדו של התובע, את יכולתו או אי יכולתו להשתכר והאם מדובר באובדן כושר עבודה מלא או חלקי.

מבחינת הביטוח הלאומי, אי כושר עבודה צריך לעמוד במספר קריטריונים , כשהעיקריים ביניהם הם סיבה רפואית וירידה בהכנסות התובע בעשרים וחמישה אחוזים לפחות.

אם נדמה לכם שאתם הולכים לאיבוד בסבך הפרטים, פנו אלינו. פורטל בשבילך מעמיד לרשותכם את מיטב המומחים שבעזרתם תבינו מהן הזכויות במקרה הייחודי שלכם.

מה נותנים הביטוחים הפרטיים?

הרבה מאוד אנשים מבטחים את עצמם מפני אובדן כושר עבודה בנוסף לביטוח שמקנה הביטוח הלאומי על פי חוק. אלה הם ביטוחים פרטיים אשר תנאיהם נקבעים בפוליסה. הביטוחים הפרטיים מעניקים תנאים מורחבים ומשופרים ביחס למה שמעניק ביטוח לאומי והם מצריכים תשלום חודשי לחברת הביטוח. פעמים רבות הם נכללים כחלק מביטוחי החיים.

כשאתם במצב העדין של אובדן כושר עבודה, אתם דואגים דאגה אמיתית לפרנסה שלכם ושל התלויים בכם. תנו לנו לעזור לכם לממש את הזכויות שלכם מול הביטוח הלאומי ומול חברת הביטוח. יעוץ של אנשי מקצוע יבטיח שתקבלו את כל מה שמגיע לכם. השאירו את הפרטים שלכם עכשיו בפורטל, ונחזור אליכם בהקדם.

 

נגישות